ביטוח אופנוע
מוצרים נוספים
 

ביטוח חובה לאופנוע

ביטוח חובה לאופנוע הינו ביטוח המוגדר בחוק ומטרתו להגן על הרוכבים ועל הציבור הרחב. בארץ קיים תעריף אחיד לביטוח חובה לאופנוע, אשר נקבע ע"י המדינה. התעריף האחיד לא מתחשב באופי הנהג ומידת הסיכון האפשרית שלו – כך שנהגים זהירים נאלצים לשלם אותה פרמיה כמו נהגים פזיזים.

חברות הביטוח לא מעוניינות למכור פוליסות ביטוח אופנוע ופוליסת ביטוח קטנוע כייון שאלו אינן רווחיות (בגלל ריבוי תאונות), ואז נוצר מצב שבו מצד אחד המדינה מחייבת את בעל הקטנוע לרכוש ביטוח, ומצד שני לא היה מי שייבטח אותו. בכדי לפתור את הבעיה, הקימה המדינה בשיתוף עם כל חברות הביטוח בארץ את המאגר הישראלי לביטוחי רכב, או כפי שנקרא בשמו העממי – הפול.

באופן זה, חברות ביטוח חילקו את הרווחים וההפסדים ביניהם, בהתאם למספר הפוליסות שנמכרו ע"י כל חברה. הסידור הזה החזיק מעמד עד שהפול נכנס לגירעון תקציבי, מה שאילץ את כל חברות הביטוח המשתתפות לשאת בהפסדים מכיסם. החברות המבטחות ביקשו להמנע מגירעון חוזר בעתיד ופנו לעזרת הממשלה.

בחמש עשרה בנובמבר 2009 אושרה ע"י המדינה רפורמה בביטוח חובה לאופנועים. חלק מרכזי ברפורמה היה העלאת המחיר האחיד של ביטוח החובה, בכדי למנוע הפסדים חוזרים לחברות המבטחות. בעקבות הרפורמה והתייקרות הפרמיה כמה מחאה גדולה מצד האופנוענים בארץ, אך לא היה בכוחם של אלו להביא לביטולה.

אז מה עכשיו? בטווח הקצר עלות פוליסת ביטוח חובה לאופנוע תתייקר בהתאם לסיכון הביטוחי שלהם - אך בטווח הארוך ייתכן ועלות הפרמייה המתייקרת תביא לצמיחה במאזן הרווחים, צמיחה אשר תעיד על פוטנציאל כלכלי.

במילים אחרות, אם ביטוח חובה לאופנועים יהפוך לתחום רווחי, חברות הביטוח יהיו מעוניינות לבטח את הנהגים. במצב זה, ייתכן ותתפתח תחרות בתחום כיוון שחברות הביטוח יהיו מעוניינות למכור פוליסות ביטוח חובה. אם תתפתח תחרות חופשית, המחירים ירדו בהתאם ואז גם חברות הביטוח וגם האופנוענים ירוויחו.

השאיפה היא להגיע למצב בו כל מבוטח ירכוש פוליסת ביטוח חובה לאופנוע בתעריף שיתאים לסיכון הביטוחי שלו, שיקבע לפי סוג האופנוע וההיסטוריה הביטוחית של הרוכב.

ממה מורכב ביטוח חובה לאופנוע?

ביטוח חובה לאופנוע מכסה רק נזקי גוף אשר נגרמו לנהג ולצד שלישי, וכולל בתוכו תשלום עבור כל ההוצאות הרפואיות במקרה של תאונה. הביטוח לא מכסה נזק לרכוש ואינו מעניק פיצוי במקרה של גניבה.

 

להשוואת מחירי ביטוח אופנוע
וקבלת 4 הצעות משתלמות

הצעת ביטוח אופנוע
מאמרים נוספים בתחום ביטוח אופנוע