משכנתא
מוצרים נוספים
 

חלוקת דירה בגירושין

גירושין הם הליך לא נעים לכל הדעות. מעבר להליכים הרגשיים הכרוכים בפרידה, במיוחד כאשר יש היסטוריה משותפת וילדים צעירים, הנושא הכלכלי תמיד עומד על הפרק. במאמר הבא נעסוק בפרוצדורת חלוקת דירה או נכס בעקבות הגירושין.

מרבית הזוגות רוכשים דירה ונוטלים משכנתא יחדיו, לאחר נישואיהם. במעמד הסכם הגירושין דנים בנושא המגורים, כאשר, על פי ההלכה היהודית, יש לדאוג למדור עבור קטינים, אם ישנם.

קיימים כמה אמצעים לחלוקה שווה וצודקת, כדלקמן: האפשרות הרווחת ביותר היא שהאב עוזב את הנכס ומשאיר את האישה והילדים לגור במקום, על מנת לחסוך בהוצאות תשלום המזונות. יש מי שיסכימו למכור את הדירה במלוא 18 שנים לילד הצעיר ביותר במשפחה. אפשרות אחרת היא למכור את הנכס ולהתחלק ברווחים, בצורה שתרצה את שני הצדדים. אופציה זו מצריכה התנהלות עניינית משני הצדדים, או התערבות של עורך דין גירושין למכירת הנכס ופיקוח על הנעשה. האפשרות השלישית היא שאחד מבני הזוג "קונה" את חלקו של השני ממנו.

בכל אחת מהאפשרויות קיים צורך ממשי לבחון את נושא תשלומי משכנתא והסדר ההחזר במשותף, נוכח שינוי הסטטוס המשפחתי- כלכלי. יצוין כי הבנקים למשכנתאות אינם מקלים בנושא דחיית או עיקוב בתשלומי המשכנתא, גם אם מדובר במקרים רגישים כמו גירושין, ומעבר לחיוב בתוספת ריבית גבוהה, טמונה סכנת עיקול והוצאה לפועל מצד הגורם המשעבד, דהיינו הבנק. במקרה של אי הסכמה או סיבוך יכריע בית הדין לענייני משפחה את הנושא, תוך התחשבות בטובתם של הילדים בראש ובראשונה.

 

לקבלת הצעות עבור משכנתא

לקחת משכנתא
מאמרים נוספים בתחום משכנתא